Prawidłowe ćwiczenia na barki

cwiczenia na barkiWiększość początkujących lub średnio zaawansowanych stosuje podstawowe ćwiczenia treningu z obciążeniem, które zwiększają masę mięśniową. Najbardziej popularne są: wyciskanie na ławce i podciąganie sztangi w opadzie tułowia. W miarę upływu czasu sportowiec zaczyna zauważać rezultaty, co dopinguje go do coraz intensywniejszego treningu.

W rezultacie wyciskania sztangi i wyciskania na ławce, bardzo często przeciążona zostaje przednia (obojczykowa) część mięśnia naramiennego przy jednoczesnym pominięciu pracy jego części tylnej (grzebieniowej). Typowy trening na mięśnie obręczy barkowej składa się z ćwiczeń, które wywierają nacisk wyłącznie na przedni akton mięśni naramiennych.

Ćwiczenia    Serie    Powtórzenia

1)    Wyciskanie sztangi z klatki piersiowej    4    8-10

2)    Unoszenie ramion bokiem    4    8-10

3)    Wyciskanie zza karku    4    8-10

Tylna część mięśni naramiennych jest zwykle bardzo zaniedbywana i odsuwana na sam koniec treningu, ale wyciskanie zza karku i tak nie izoluje w pełni tego fragmentu mięśni. Niektórzy zaawansowani kulturyści rozwijają część grzebieniową mięśni naramiennych, ćwicząc unoszenie ramion bokiem w opadzie tułowia. Jednak to ćwiczenie nie jest również w pełni efektywne. W ruchu tym bowiem zaangażowane są także mięśnie równoległoboczne, najszersze grzbietu oraz obłe większe.

Poza tym ćwiczenie to powoduje nadmierny rozrost mięśni piersiowych, naramiennych i najszerszych grzbietu, co może doprowadzić do nieprawidłowości w czynności stawów barkowych. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo zachwiania symetrycznej budowy ciała. Na tym etapie swego rozwoju kulturysta nie koncentruje się na równomiernym rozwoju muskulatury, ale na nieustannym jej powiększaniu. Po wielu latach czy nawet miesiącach stosowania nieprawidłowej techniki, zaczynają się pojawiać zmiany biomechaniczne, obciążające znacznie przyległy układ mięśni szkieletowych.

Każdy kulturysta musi zrozumieć, że mięśnie naramienne składają się z trzech głów i należy swój trening skoncentrować na zaangażowaniu ich wszystkich. Dotyczy to również mięśni tworzących stożek rotatorów barku, odpowiedzialnych za zewnętrzne i wewnętrzne obracanie stawu ramiennego. Brak stabilności stożka rotatorów, spowodowany niedostatecznym treningiem tej okolicy, jest również przyczynkiem do wystąpienia tego schorzenia. Jeśli w okolicach dolnego odcinka szyi odczuwa się sztywnienie lub ból oraz programowo zaniedbuje się trening wszystkich części mięśni naramiennych i stożka rotatorów, z pewnością można się spodziewać wystąpienia tej dolegliwości.