Nie bierz bólu na swoje barki

Aby w pełni zrozumieć przyczyny występowania urazów mięśni szkieletowych, wynikających z przeciążenia, należy odpowiedzieć na  pytanie
Co to jest ból?
Ból jest doznaniem zmysłowym, mającym podłoże w stymulacji układu nocyceptywnego (odbierającego szkodliwe bodźce). Składa się on z czterech mechanoreceptorów, wysyłających impulsy bólowe do mózgu. W tym przypadku są one pobudzane w wyniku nieprawidłowej mechaniki stawów. Kiedy stawy maziówkowe znajdujące się w kręgosłupie i barkach poruszają się nieprawidłowo z powodu zmienionego napięcia mięśniowego, chrząstki kości mają tendencję do uszkodzenia. Uwalnia to cząsteczki peptydowe podrażniające zakończenia receptorów, obecne w torebkach stawowych. Chemiczna stymulacja może wystarczyć do wywołania reakcji obronnej w przyległym układzie mięśniowym, co z kolei prowadzi do niewielkich bólów towarzyszących skurczom mięśni szyi oraz mięśni czworobocznych i naramiennych.

Zmiana pozycji czy zbyt intensywny trening zwykle pogłębiają dolegliwość, uszkadzając stawy i powodując ostre bóle. W miarę nasilania się dolegliwości ból może przenosić się na ramiona. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty. Może bowiem zaistnieć konieczność czasowego przerwania treningu.