Mocny kręgosłup

Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie niebezpiecznego zrzeszotnienia kości u kobiet w okresie menopauzy? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio wykazują, że są to ćwiczenia z obciążeniem.
Prof. Rebecca Jackson przedstawiła konkretny program ćwiczeń przeznaczony właśnie dla kobiet, które pragną zapobiec słabnięciu i zanikaniu kości.
Ze względu na to, iż najbardziej niebezpieczne zmiany tkanki kostnej występują w pierwszych latach po klimakterium, prof. Jackson poddała badaniom 26 kobiet, u których menopauza miała miejsce nie dalej niż przed pięcioma laty.

17 z nich przez 9 miesięcy uprawiało ćwiczenia siłowe. Wykonywały wyciskanie nogami, uginanie ramion i wyprosty, używając hantli i tradycyjnego sprzętu treningowego. 9 pań nie ćwiczyło wcale.
Po upływie 9 miesięcy gęstość mineralna kości w grupie trenującej wzrosła o 1,6%, w nietrenującej zaś obniżyła się o 3,6%. Najmniejsze zmiany zauważono w kościach nadgarstków i stawów biodrowych, ponieważ generalnie wszelkie przeobrażenia następują w nich najwolniej. Przekonujące wyniki badań nad tymi stawami można otrzymać dopiero po czterech latach.
Prof. Jackson twierdzi, że skuteczną terapię przeciwko zrzeszotnieniu kości tworzyć będą ćwiczenia z obciążeniem i kuracja hormonalna.