Ćwiczenia dla kobiet

Artykuł ten ma charakter wprowadzający.
Przeznaczony jest dla osób, które nigdy jeszcze nie uprawiały ćwiczeń sitowych. Opisany przez nas trening z lekkimi hantlami służy poznaniu własnego ciała, a także jego wzmocnieniu.
Podjąwszy decyzję o rozpoczęciu treningów, większość kobiet i dziewcząt koncentruje uwagę na muskulaturze nóg, pośladków i brzucha. Tymczasem w życiu codziennym o wiele bardziej przydatne byłoby wzmacnianie górnej połowy ciała.
Podstawową sprawą przy treningu z obciążeniem jest skupienie uwagi na ruchach wykonywanych przez mięśnie. W czasie ćwiczenia mięśnie muszą być stale napięte, a ich pracą należy sterować w sposób świadomy. Opisana przez nas technika nie daje bardzo szybkich efektów, gdyż obciążenie należy zwiększać ostrożnie i stopniowo. Czasami też konieczne jest korygowanie przyjętej podczas ćwiczenia pozycji.

Kiedykolwiek uczymy się nowego gestu lub ruchu, bez względu na to, czy chodzi tu o uginanie bicepsów czy o nowy krok taneczny, na początku to mózg musi się nauczyć, które mięśnie trzeba zaktywizować, aby zadanie było wykonane właściwie. Umiejętność uruchamiania odpowiednich mięśni jest istotnym elementem treningu siłowego. Przy nauce nowego rodzaju ruchu tworzy się szlak neurologiczny od mózgu poprzez rdzeń kręgowy do mięśni. Szlak ów wskazuje, które mięśnie mają się kurczyć. Fachowy termin określa to jako „torowanie nerwowo – mięśniowe”.

Stosując lekkie obciążenie, łatwo nauczymy się uruchamiać właściwe mięśnie. Należy rozpocząć od ćwiczenia z hantlami o wadze 1,5 kg.

Trzeba jednak pamiętać, że w miarę czynionych postępów, przystępując do treningu z większymi ciężarami, będziemy aktywizować mięśnie w inny sposób i tworzyć nowe szlaki nerowo-mięśniowe. Jeśli na przykład wykonujesz wiosłowanie na wyciągu w sali gimnastycznej, musisz pokonywać opór, jaki stawia wyciąg. W trakcie ćwiczenia należy uruchomić mięśnie pleców i ramion. Jeśli zaś podobny ruch wykonujesz opuszczając w dół wyprostowane ręce z hantlami, musisz pokonać siłę ich ciążenia. Pracują wówczas przednie aktony barków. Natomiast mięśnie pleców stabilizują pozycję ramion. Odczuwanie pracy mięśni możesz ćwiczyć, wywołując w nich w sposób świadomy dodatkowe napięcie.

Trening siłowy radzimy zatem rozpocząć od ćwiczeń górnej połowy ciała, tak ważnych dla ogólnej postawy i zwiększających naszą sprawność w życiu codziennym. Życzymy radości, jaką daje dobra kondycja i siła.