Trening bicepsa (dwugłowy ramienia) na wyciągu górnym

biceps-wyciag-gornyW pozycji stojącej, centralnie w stosunku do wyciągu, ramiona wyciągnięte, rączki wyciągu trzymane podchwytem:

– wziąć wdech i zgiąć przedramiona;

– wykonać wydech w końcowej fazie ruchu.

Ćwiczenie to, które najczęściej kończy trening mięśni ramion, pozwala na rozwijanie mięśnia dwugłowego ramienia, głównie jego głowy krótkiej, uprzednio rozciąganej i napinanej w pozycji rozłożenia ramion; rozwija również mięsień ramienny będący jednostawowym zginaczem łokcia.

Ćwiczenia tego nie wykonuje się nigdy przy dużym obciążeniu. Istotne, aby skoncentrować się na odczuciu kurczenia się wewnętrznej części mięśnia dwugłowego ramienia. Najlepsze wyniki przynoszą długie serie ćwiczeń.

Kiedy ręka znajduje się w pozycji nawrócenia, ścięgno końcowe mięśnia dwugłowego ramienia owija się częściowo wokół kości promieniowej.

Kiedy mięsień dwugłowy ramienia napina się, siła wywierana na ścięgno końcowe wprawia je w ruch wokół swej osi, a rękę ustawia w odwróceniu.

Mięsień dwugłowy ramienia pełni funkcję zginacza ramienia, a oprócz tego jest mięśniem odwracaczem przedramienia o największej sile.