Wyznaczanie celów

„Jakie więc są twoje cele i jak zamierzasz je zrealizować?” Odpowiadasz: „Nie wiem, właściwie nie mam żadnego planu”.
No cóż, jeśli nie wiesz, jakie są właściwie twoje cele ani w jaki sposób je osiągnąć, to jak możesz doprowadzić do realizacji swoich marzeń?
Tylko niewielki odsetek ludzi spisuje sobie swoje cele na papierze. O wiele częściej ludzie stosują wymówki typu: „Nie wiem jak” lub też „Jeśli mi się nie uda, zbyt mocno to przeżyję” albo „Tak naprawdę nie zasługuję na sukces”.
A może masz inny problem. Może po prostu starasz się przedobrzyć. Nieraz największą przeszkodą na drodze do sukcesu jest stawianie sobie zbyt wielu celów. Ludzie często chcą tak wiele, że nie umieją rozstrzygnąć, jaki cel jest dla nich najważniejszy i nie są w stanie poświęcić mu należytej uwagi oraz wysiłku.
Jasno sprecyzowane cele pozwalają skupić cały wysiłek na tej jednej określonej rzeczy, którą chce się w danej chwili osiągnąć. Tylko dzięki takiej koncentracji możesz odnieść sukces w kulturystyce.
Czy jesteś oddany realizacji swoich zamierzeń- tak oddany, że gdy raz sformułujesz plan, za nic od niego nie odstąpisz? Czy przy twoim obecnym sposobie działania jesteś w stanie doprowadzić do osiągnięcia wymarzonych celów? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w osiąganiu celów:
Wybierz sobie cele i postaraj się, by były ambitne, ponieważ te bardziej mobilizują, co sprzyja lepszemu wykonywaniu zadań.
Wyznacz także cele krótkoterminowe, które pomogą ci w realizacji celu głównego. Powiedzmy, że ostatecznie dążysz do podnoszenia 180 kilogramów, ale na razie jesteś w stanie podołać jedynie 115 kilogramów. Wyznacz sobie podniesienie 140 kilogramów jako cel krótkoterminowy. Za każdym razem, kiedy osiągniesz cel bliższy, zbliżasz się też do realizacji celu zasadniczego.
Spisz sobie swe cele na papierze i ułóż hierarchię ich ważności.
Sporządź listę przeszkód i sformułuj plan ich pokonywania.
Ustal terminy pracy nad realizacją celów. Nie wystarczy powiedzieć, że pewnego dnia coś osiągniesz. Musisz mieć dokładne ramy czasowe.
Pracuj nad realizacją celów codziennie i zaznaczaj na bieżąco każde osiągnięcie. Świetnym przykładem jest tu codzienne uczęszczanie na gimnastykę, gdyż każde stawienie się na zajęcia jest już sukcesem na drodze zdobywania sprawności.
Nagradzaj się. Jeśli jesteś teraz w świetnej formie, bo właśnie straciłeś lub zyskałeś np. 5 kilogramów, spraw sobie nowe ubranie.
Sporządzona przez ciebie lista stanie się twoją przepustką do sukcesu. Analizuj ją na bieżąco, a gdy trzeba, nanoś poprawki, aż osiągniesz wytyczone cele.
Gdybyś budował dom, zacząłbyś chyba od sporządzenia kosztorysu, prawda? Nie inaczej jest w pracy nad budowaniem własnego ciała. Wymaga to porządnego planu.
I wreszcie pamiętaj: Nic nie zastąpi działania. Na nic się zda określenie celu nawet na piśmie, jeśli słów nie zamieni się w czyny. Swe plany musisz wcielić w życie.
Czy jesteś gotów do poświęceń i oddania, które sprawią, że marzenia staną się rzeczywistością? Tak być powinno. Nic nie dorównuje satysfakcji z osiągnięcia celu. To daje wielkie szczęście.
Spróbuj, a zrozumiesz to.