Dużo ćwiczę, zero efektów

kulturystykaTrenuję cztery razy w tygodniu, za każdym razem spędzam na siłowni średnio trzy-cztery godziny. Niestety, nie widzę jakich większych efektów swojej pracy. Nie wiem już, co mam zrobić, nie wiem, gdzie tkwi błąd. Być może coś jest nie tak z moim programem treningowym, a może coś z dietą? Niewykluczone, że winą leży po stronie niedostatecznej suplementacji. Tak czy inaczej, wkurza mnie strasznie to, że nie radzę sobie ze swoim umięśnieniem. Czy mógłbym liczyć na kilka porad, które pozwolą mi w końcu osiągnąć zamierzone cele?

Najbardziej prawdopodobne będzie to, ze za brak progresji w treningach po części odpowiadają wszystkie wymienione przez ciebie czynniki. Niestety, opracowanie skutecznego planu rozwoju w kulturystyce nie jest tak prostym zadaniem, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. wszystkie jego części składowe, jak treningi, dieta, odpoczynek, suplementacja, muszą do siebie idealnie pasować, aby kulturysta osiągnął optymalny rozwój. Problem z programami uniwersalnymi, a przynajmniej tymi, które do uniwersalnych pretendują polega na tym, że nie uwzględniają one indywidualnych uwarunkowań. Takie coś można uznać za wystarczające na początku, za podstawę do opracowania optymalnego dla danej osoby układu. Nawet, jeśli dany zestaw ćwiczeń oraz dieta dają jednemu kulturyście znakomite efekty, wcale nie muszą być równie skuteczne w przypadku kogoś innego.
Jeżeli nie zauważasz żadnych zmian na plus w swoim umięśnieniu, będziesz musiał zmienić dotychczasowe podejście. Przede wszystkim przypatrz się uważnie rozkładowi ćwiczeń oraz diecie. W przypadku planu treningowego będziesz musiał rozważyć nie tytko specyfikę zastosowanych ćwiczeń, ale także kwestie charakterystykę treningu. Ilość obciążenia, ilość serii i powtórzeń, ilość oraz długość przerw, czas trwania sesji treningowych oraz przerwy pomiędzy kolejnymi, ułożenie dni treningowych i nietreningowych w tygodniu, czas odpoczynku grup mięśniowych.  Analizując strategię żywieniową powinieneś ocenić pod względem tego, czy spożywasz odpowiednią do wysiłku i wymagań rosnących mięśni ilość kalorii, czy zjadasz posiłki właściwie ułożone, zawierające odpowiednie proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy, a także czy posiłki jadasz o właściwych porach, jeżeli zauważysz błędy w diecie, spróbuj je skorygować, a dodatkowo wzbogać ją o suplementy. Dzięki temu będzie bardziej efektowna. Osiąganie wyznaczonych celów treningowych w kulturystyce wymaga takiego podejścia, w którym ujęte zostaną i zgrane w jedną całość wszystkie wpływające na rozwój czynniki. Tylko w takim wypadku będziesz mógł nie tylko cieszyć się przyrostami, ale łatwiej odszukać ewentualne błędy i je naprawić. Tym, czego potrzebujesz teraz najbardziej, jest fachowa konsultacja oraz prowadzony systematycznie dziennik treningowy. Nic nie zastąpi informacji „na żywo” od doświadczonego trenera, a dziennik pozwoli ci wzbogacić swoją wiedzę, byś w przyszłości umiał samodzielnie ułożyć sobie optymalny układ diety i treningów.