Czy zażywać chrom?

Od zawsze miałem problemy z utrzymaniem poziomu cukru we krwi. Chciałbym w związku z tym zacząć brać chrom, bo to wpływa pozytywnie na całą gospodarkę węglowodanami w organizmie. Mój lekarz powiedział jednak, że suplementy z chromem są niebezpieczne i nie dają większych efektów, jak to więc jest z suplementacją chromem – działa czy nie?

Oto kolejny przykład lekarza, który swoją edukację w pewnych elementach zakończył na studiach. Myślę, że ów człowiek nie zajmuje się zbyt często przeglądaniem literatury i wzbogacaniem swojej wiedzy. Poza tym w źródłach można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat chromu. Prawda jest, że niektóre jego formy przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą być toksyczne. Jednak stosowany w formach, w jakich sprzedaje się go jako suplement, i w zalecanych ilościach w żaden sposób nie zagrozi twojemu zdrowiu. Co więcej, w takich przypadkach jak twój pomaga -poprawia możliwości tkanek w zakresie gospodarki węglowodanami oraz podwyższa ich czułość na insulinę.
Trójwartościowy chrom jest substancja niezbędną do prawidłowej przemiany cukrów i tłuszczy. Według badaczy, powszechny niedostatek chromu w diecie krajów rozwiniętych może być powiązany z coraz częstszym występowaniem cukrzycy, schorzeń układu krążenia, syndromu X (zespół objawów wskazujący na predyspozycje do schorzeń serca, cukrzycy i wysokiego ciśnienia. Wyniki badań pokazują też, że podawanie nawet 1000 mcg chromu dziennie (dawka 5-krotnie przewyższająca zalecaną) nie wywoływał o żadnych negatywnych efektów ubocznych.
Osobiście uważam, że chrom nie jest suplementem dla ludzi młodych, zdrowych. Raczej nie spełni pokładanych w sobie nadziei pod względem poprawy siły lub zwiększania masy umięśnienia. Natomiast w przypadku osób z problemami z poziomem cukru we krwi jest czymś godnym polecenia.