Jak pozbyć się bólu barków

bol-barkowJak pozbyć się bólu? Zespół części grzebieniowej mięśnia naramiennego jest dolegliwością typu mechanicznego. Sposobów leczenia zatem należy szukać w zmianie mechaniki ruchu. Nieprawidłowy trening powoduje zachwianie równowagi układu mięśniowego, początki zniekształceń i nadwichnięcia stawów. Jakakolwiek próba kontynuacji treningu jedynie pogłębia dolegliwość.
Zaradzić jej oraz innym przypadłościom wynikającym z przeciążenia można jedynie za pomocą odwrócenia procesu powodującego chorobę. Przede wszystkim przywraca się do normy mechanikę stawu. Zabiegu tego dokonują lekarze chiropraktycy lub inni specjaliści zajmujący się kontuzjami sportowców. Zniekształcony staw nastawia się w taki sposób, aby przywrócić jego prawidłową oś obrotu. Zabieg ten zmniejsza ból poprzez stymulację mechanoreceptorów typu 1 i 2, znajdujących się w torebce stawowej.

Jeżeli jednak poprzestanie się jedynie na wizycie u chiropraktyka, można się spodziewać nawrotu bólu, gdyż przyczyna dolegliwości nie jest jeszcze usunięta. Ponieważ jest to schorzenie dotyczące mięśni szkieletowych, leczenie musi dotyczyć zarówno części kostnych, jak też mięśni. Chiropraktycy natomiast zajmują się głównie urazami dotyczącymi kośćca.

Nadeszła więc pora na modyfikację treningu. Przede wszystkim należy zastosować Zasadę Priorytetu Treningowego Weidera.

Najsłabsze części ciała powinny być zatem ćwiczone w pierwszej kolejności i niezwykle skutecznie. Sportowcy z zachwianą równowagą mięśniową muszą na pewien czas zrezygnować ze wszystkich ćwiczeń wymagających wyciskania, a skupić się na treningu mięśni naramiennych z uwzględnieniem rotacji na zewnątrz.

Należy wykonać 5-7 serii unoszenia bardzo lekkich sztangielek. W tym celu siadamy na brzegu ławki z wyciągniętymi przed siebie, złączonymi stopami, ujmujemy w dłonie dwie lekkie sztangielki (każda ważąca nie więcej niż 2-6,5 kg) i pochylamy się.

Zamiast podnoszenia sztangielek bezpośrednio do boku i w tył, należy je unosić do przodu i ku górze. Każdą czynność powinno się wykonywać powoli, w najwyższej pozycji wstrzymywać przez chwilę ruch i mocno napinać część grzebieniową mięśni naramiennych.

To niezwykle specyficzne ćwiczenie powinno powodować szczególne rozgrzanie tylnej części mięśni naramiennych i całej górnej partii pleców, jeśli wykona się 12-20 powtórzeń w serii. Następnie należy przejść do unoszenia sztangielek bokiem, w 3-4 seriach i zakończyć trening trzema seriami podciągania sztangielek wzdłuż tułowia. Tego terapeutycznego planu zajęć należy przestrzegać przynajmniej przez 68 tygodni, aż wyrówna się rozwój całych mięśni naramiennych.