Masaż rozgrzewający

Inną niezwykle efektywną, ale jeszcze zbyt rzadko stosowaną metodą rozgrzewki przed treningiem jest masaż. Oczywiście masaż rozgrzewający różni się od sportowego, pomagającego zregenerować siły po intensywnym treningu lub zawodach. Masaż rozgrzewający trwa zwykle 5-15 min i wykorzystuje niektóre elementy masażu sportowego, m. in. głaskanie, nacieranie, uciskanie, ugniatanie, potrząsanie i oklepywanie oraz pasywne i aktywne ruchy stawów, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie.

W masażu rozgrzewającym zwykle rozpoczyna się od okolic kręgosłupa, następnie przesuwa się w kierunku obręczy barkowej i ramion, kończy zaś na przedniej i tylnej stronie nóg. Oczywiście w razie potrzeby, można skoncentrować się na wybranych grupach mięśniowych, które wymagają szczególnej uwagi. Jest ogólnie przyjęte, że masaż rozgrzewający stosuje się wraz z maściami o podobnym działaniu. Masażysta musi wiedzieć, jaka jest najodpowiedniejsza metoda masowania oraz która maść ma najlepsze działanie. Jeśli ma się tyle szczęścia, że zajmuje się nami zawsze ten sam specjalista, możemy mieć pewność, iż otrzymamy przy dobrej opiece idealne efekty. Zawsze jednak należy się upewnić, czy masażysta zna nasze potrzeby.

Jeśli sportowiec jest bardzo umięśniony, masaż powinien być wyjątkowo mocny. Jeżeli jego budowa ciała jest szczególnie zwarta, należy masować delikatnie i powoli. W celu uzyskania stymulacji najwyższego stopnia, powinno się to robić energicznie.

Jeśli sportowiec wymaga szybkiego tempa masażu, aby pobudzić mięśnie, wolny, trwający 15 min słaby masaż może przynieść jedynie odwrotne rezultaty. Nieprawidłowe zastosowanie oraz ciągle zmieniający się czas trwania zabiegu również niekorzystnie wpływają na stan mięśni.

Osoby stale stosujące jedną i tę samą metodę rozgrzewki powinny pokusić się o spróbowanie jakiejkolwiek innej. Może się zdarzyć, że znajdą one efektywniejszy sposób na polepszenie krążenia, rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do treningu zasadniczego.