Różna długość nóg

dlugosc-nogiCzy kiedykolwiek mierzyłeś długość swoich nóg? Jedna jest prawdopodobnie dłuższa. Niewielka różnica jest zjawiskiem bardzo częstym. Szacunkowe obliczenia wykazują, że około 80% ludności ma nogi nierównej długości.

Nie zdajemy sobie sprawy z problemu aż do chwili, kiedy zaczynamy uprawiać biegi, marsze lub aerobik. Wówczas okazuje się, że różnica nawet 2 mm może mieć znaczenie.

Dłuższa noga obciążona jest w większym stopniu, mogą wystąpić bóle w plecach i biodrze po przeciwnej stronie, a także bóle stopy i całej drugiej kończyny.

Nogi mogą się różnić także pod względem funkcjonalnym.
Długość ich jest wówczas taka sama, ale stopy inaczej uderzają o podłoże. Jedna stopa zwykle lekko skręca do środka. Zarówno w przypadku różnicy długości, jak i różnic funkcjonalnych następuje nieznaczne wykręcanie miednicy, powodujące z kolei skręty kręgosłupa. Jeśli na skutek treningu odczuwasz bóle pleców, nóg lub stóp, powinieneś zmierzyć długość nóg. Najlepiej, jeśli zrobi to fachowiec, ale samodzielnie też możesz się zorientować w sytuacji. Stań przed lustrem i sprawdź, czy kostki się znajdują na tym samym poziomie.

W wielu wypadkach do rozwiązania tego ortopedycznego problemu wystarczą odpowiednie wkładki do obuwia.