Efedryna, kofeina i kwas acetylosalicylowy

kofeinaWszyscy wiemy, że produkty zawierające kofeinę i efedrynę pomagają w spalaniu tłuszczu. Co jednak z produktami zawierającymi również kwas acetylosalicylowy („naturalną wersję“ aspiryny)?
Grupa naukowców ze szpitala w Connecticut zbadała działanie takich produktów, testując je na zdrowych nastolatkach z nadwagą.
Otyłość w zachodnich społeczeństwach staje się wręcz epidemią. Cierpi na nią ponad 50 procent dorosłych Amerykanów. Promocja zdrowego trybu życia, na który składa się uprawianie sportów czy ograniczenie palenia i picia alkoholu nie ma jeszcze przełożenia w odniesieniu do ogółu społeczeństwa. Jednak metody zmniejszenia masy ciała istnieją, choć wiele z nich to tylko sztuczki potrzebne do wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni naiwnych. Efedryna i kofeina od dawna są znane 4 jako substancje pomagające w odchudzaniu. Założeniem eksperymentu było wykazanie ich efektywności, ale w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym, dla osób ćwiczących i niećwiczących.

Metody

Eksperyment trwał dwa miesiące. Naukowcy podzielili 24 zdrowych nastolatków z nadwagą na dwie grupy. Pierwszej, złożonej z 16 osób, podawano trzy razy dziennie specyfik złożony z 20 mg efedryny, 200 mg kofeiny i 15 mg kwasu acetylosalicylowego. Pozostałej ósemce dawano palcebo. Wszyscy byli poddawani dokładnym analizom w czwartym i ósmym tygodniu (pomiary poziomu tłuszczu, elektrokardiogram, ciśnienie krwi, analizy krwi i moczu). Następnie badanych podzielono na trzy grupy po osiem osób. Grupa A dostawała specyfik i ćwiczyła na siłowni, grupa B – dostawała placebo i ćwiczyła, grupa C – dostawała specyfik i nie ćwiczyła. Treningi przeprowadzano pod kontrolą trenera i fizjologa. Pożywienie przygotowywał dla wszystkich dietetyk. Eksperyment został zatem bardzo starannie przygotowany i dlatego można mu zaufać.

Wyniki
Grupa A uzyskała znaczną redukcję wagi ciała (5 razy większą niż grupa B i 2,5 raza niż grupa C). Natomiast żadnej znaczącej utraty wagi nie dostrzeżono u badanych w grupach B i C. Grupa C zmniejszyła liczbę przyjmowanych kalorii – ok. 620 (tzn. jej członkowie mniej jedli), podczas gdy w A i B spożycie było na stałym poziomie. Grupa A straciła trzy razy więcej tłuszczu niż pozostałe, ale statystycznie nie był to wynik znaczący. Nie stwierdzono żadnych zmian w ciśnieniu krwi, nawodnieniu organizmu i pracy serca.