Witamina B12 w kulturystyce

Wiem, że niektórzy starzy wyjadacze na mojej siłowni walą sobie zastrzyki z witaminy B-12 raz albo dwa razy w tygodniu. Czy jest to coś wartego wypróbowania?

Witamina B-12 pomaga w leczeniu anemii. Anemia charakteryzuje się ona spadkiem ilości czerwonych ciałek krwi i mniejszą zawartością hemoglobiny, co oznacza mniejsze możliwości transportu tlenu przez krew do komórek naszego organizmu. W zależności od stopnia, anemia może mieć następujące objawy: zmęczenie, poczucie słabości w mięśniach, trudności w oddychaniu podczas aktywności fizycznej, bóle głowy, bladość skóry. Mogą też wystąpić bóle żołądka, utrata apetytu, kołatanie serca.
Najczęstszą przyczyną anemii jest niedostatek żelaza.
Także witaminy b-12 i kwasu foliowego. Ciężkie treningi połączone z niskokaloryczną dietą (zwłaszcza ograniczającą białko zwierzęce) mogą prowadzić do anemii. B-12 znajduje się bowiem tylko w białku zwierzęcym. Muszą o tym pamiętać wegetarianie i koniecznie przyjmować tę witaminę.
Niektórzy twierdzą, że jedynym pożytkiem z zastrzyków z B-12 jest ból tyłka. Europejscy kulturyści śmieją się i twierdzą, że mocz ich amerykańskich kolegów jest najdroższy na świecie po tych wszystkich zastrzykach.
Jednakże witamina B-12 jest konieczna w przeciwdziałaniu anemii złośliwej. Jest ona wynikiem niedostatku substancji odpowiedzialnej za formowanie czerwonych ciałek, do czego jest używana witamina B-12. Bez niej produkcja czerwonych ciałek w szpiku kostnym jest niemożliwa. Produkcja białych krwinek jest również zaniżona, co prowadzi do większej podatności organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje. Złośliwa anemia przejawia się drżeniem w ramionach i nogach, nudnościami, gorączką, bladością, utratą apetytu i wagi ciała. Zwyczajowym środkiem podawanym w takich przypadkach jest kombinacja witaminy B-12, kwasu foliowego i żelaza.
Wielu kulturystów używa witaminy B-12 podczas przyjmowania Winstrolu-V lub testosteronu. Woda zawarta w witaminie B-12 sprawia, że zastrzyki są mniej bolesne. Kryształki zawarte w roztworze Winstrolu czasem nie mogą przejść przez igłę, zaś dodatek witaminy B-12 sprawia, że mieszanina jest bardziej rozrzedzona. Zastrzyki są lepsze niż doustne przyjmowanie B-12, bo ciało lepiej absorbuje witaminę, której duża część może być zniszczona przez kwasy żołądkowe.
Z witaminą B-12 jest podobnie jak z innymi suplementami. Jeśli wierzymy, że działają, zazwyczaj jest to prawda. Przyjmowanie zbyt dużych jej ilości jest niepotrzebne, gdyż nadmiar jest wydalany z moczem.