Test sprinterski piłkarza cz.1

Test sprinterski piłkarza

Ogólny czas akcji sprinterskich podejmowanych przez piłkarza w czasie meczu nie przekracza jednej minuty, ale są one niezwykle ważne, ponieważ z reguły są wykonywane wówczas, gdy są niezbędne i niekiedy mogą rozstrzygnąć o wyniku meczu.

Szybkość piłkarska zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od zdolności szybkiego postrzegania i analizy sytuacji oraz podejmowania odpowiedniego działania. Po drugie, od zdolności wytwarzania energii w szybkim tempie, co -z kolei – zależy m.in. od stanu wytrenowania i proporcji włókien mięśniowych różnego typu. Po trzecie, od stanu zmęczenia mięśni przed podjęciem wysiłku sprinterskiego. Nie można przewidzieć, w którym momencie gry trzeba będzie wykonać bieg sprinterski. Dlatego piłkarz musi szybko wypoczywać po wysiłkach o wysokiej intensywności. W grze w piłkę nożną odcinki sprintów wynoszą około 40 metrów i obfitują w zmiany kierunku biegu, np. napastnik często zmienia kierunek biegu, aby uwolnić się od kryjącego obrońcy drużyny przeciwnej. Test opisany poniżej te właśnie czynniki uwzględnia.

Wymiary pola testu sprinterskiego wraz. z trasą biegu. Dystans pomiędzy punktami A i B wynosi 34,2 metra, a pomiędzy B i C – 50 metrów. Odcinek od punktu A do B zawodnik pokonuje sprintem, następnie odcinek od B do C – truchtem, w ciągu 25 sekund.

Opis testu

1.    Trasa, tor biegu

Jak na rysunku.

2.    Wykonanie testu

Trasa testu (okrążenie) składa się z odcinka sprinterskiego, prowadzącego wzdłuż zaznaczonych linii, od punktu A do B. Następnie piłkarz pokonuje w wolnym tempie, w czasie 25 sekund, odcinek B-C. Próba testowa zawiera 7 powtórzeń trasy, a czas odcinków sprinterskich jest notowany za każdym razem.

3.    Wyniki testu