Endomorfik

endomorfikTyp twojego ciała powinien określać, na co musisz zwracać szczególną uwagę w swoim treningu.
Jak już zapewne odkryłeś, trening pozwala ci czuć się dobrze i wyglądać dobrze. Regularnie machasz hantlami i w rezultacie twoje ciało zmienia się na lepsze. O sukcesie stanowią podstawowe ćwiczenia. Wkrótce jednak osiągniesz punkt, w którym nowego wymiaru nabierze znajomość twojego ciała i tego, jak reaguje ono na trening.

Typ endomorficzny – krótka szyja, okrągła twarz, szerokie biodra i inklinacja do łatwego odkładania się tłuszczu.

Nikt zazwyczaj nie reprezentuje typu wzorcowego. Jesteśmy zwykle kombinacją wszystkich trzech. Wiedza o tym, jak poszczególne typy reagują na trening i dietę, pozwoli nam osiągnąć nasz cel szybciej i mniejszym wysiłkiem.

Oto wyzwanie dla nas: wiedza o typie naszego ciała i o tym, jaki trening, a także jakie jedzenie jest dla niego najlepsze.
Wyzwanie to stawia jednak przed nami konieczność wyraźnego i poważnego określenia planu, który poprowadzi nas do sukcesu.

TYP ENDOMORFICZNY
Wiele powtórzeń, wiele ćwiczeń

Budowanie muskulatury przychodzi nam zwykle łatwiej, jeśli jesteśmy typem endomorficznym. Trudniejszym zadaniem może się okazać utrzymanie niskiego poziomu tłuszczu. Typ ten znosi dobrze wiele (12 – 15) zestawów ćwiczeń oraz oraz ich wielokrotne (12 – 20) powtarzanie. Pozwala to na krótkie tylko odpoczynki między poszczególnymi zestawami. Endomorficy nie powinni ćwiczyć więcej niż 4-5 razy w tygodniu. Przykładowe rozwiązanie to dwa dni treningu i jeden dzień odpoczynku.
Ćwiczenia aerobiczne na stacjonarnych rowerach, ruchomych taśmach i schodach itp, o czasie trwania przynajmniej 20-30 minut, powinny znaleźć się w programie każdej sesji treningowej. Bardzo ważne jest utrzymanie ograniczonego poziomu przyjmowania białka, węglowodanów i tłuszczu, jednak nie poniżej naszych codziennych potrzeb żywieniowych dla właściwej odbudowy i rozbudowy mięśni.