Trening Flexa Wheelera

flex wheelerFlex stwierdza, ze w jego treningu nie ma nic fantazyjnego, są głównie różne typy wyciskania i unoszenia bokiem, jednak w przeszłości robił błędy, stosując duże ciężary i niedokładnie wykonując ćwiczenia.
Flex mówi: „Jako nastolatek próbowałem zrobić wrażenie na ludziach tym, że mogę podnosić wielkie ciężary. Lecz teraz moim celem jest stosowanie optymalnego ciężaru, aby stymulować mięśnie, ale zachowując poprawną formę ćwiczeń.”
Barki Flexa rozwijały się gwałtownie już po pierwszych treningach, ale w momencie kiedy zaczął startować w zawodach kulturystycznych zauważył, że nie osiągnęły pełnego rozwoju. Flex czuł, że jest to rezultat przewagi ćwiczeń typu wyciskanie z dużym ciężarem nad ćwiczeniami izolowanymi typu unoszenia ramion bokiem. Kontynuując eksperymenty, wyrównał braki w rozwoju barków, tak że są one teraz jedną z jego najlepszych grup mięśniowych.
Trening na barki jest w zasadzie taki sam przez cały rok. Aby osiągnąć „wyrzeźbioną” sylwetkę przed zawodami, preferuje stosowanie diety i zwiększenie liczby ćwiczeń. Flex tylko czasami zmienia swój trening. Dotyczy to odrzucenia lub wymiany jednego ćwiczenia co 2-3 miesiące, ale w zasadzie nie robi zmian, dopóki nie czuje się totalnie wykończony ćwiczeniami. „Każdy inaczej reaguje na trening, mówi Flex, niektórzy szybciej mają dosyć i potrzebują częstszych zmian. Ja robię ćwiczenia do oporu i trzymam się tego, na co reaguje moje ciało.” Większość kulturystów zaczyna swój trening na barki od ciężkich ćwiczeń złożonych, takich jak wyciskanie, a Flex zaczyna od tego, co ma najsłabsze – od naramiennych tylnych i bocznych. Wierzy także w to, że tylna część barków jest najbardziej pomijana, a sam tak często ją zaniedbywał. Obecnie wyrównuje ten brak, rozpoczynając swój trening od dwóch ćwiczeń na tylną część mięśni naramiennych. Dodatkowo, robiąc ćwiczenia izolowane na początku treningu, powoduje wstępne przemęczenie mięśni barków. Oto korzyści, jakie w ten sposób Flex uzyskuje:
1)    Poprzez zmęczenie fragmentu barków (części tylnej) sprawia, że pracuje ona mocniej w dalszych ćwiczeniach, gdzie zazwyczaj odgrywa mniejszą rolę.
2)    Wykonując najpierw ćwiczenia izolowane, może później stosować mniejsze ciężary w ćwiczeniach złożonych, takich jak wyciskanie. Takie zmniejszenie ciężaru zapewnia podobny efekt dla mięśni, jak stosowanie dużych ciężarów, ponieważ mięśnie zostały wcześniej zmęczone, ale pozwala oszczędzać stawy i ścięgna, które są „przeciążane” od ciągłego stosowania wielkich ciężarów. Mając to na względzie, Flex i jego dwaj trening-partnerzy zaczynają swój trening na barki od ćwiczenia tylnej części barków na maszynie. Początkowo z lekkim ciężarem, dodając obciążenie w każdej następnej serii. Flex trenuje z 60-72,5 kg. To ćwiczenie jest podobne do unoszenia ramion w opadzie tułowia, tyko że wykonuje się je siedząc prosto na maszynie. Klatka piersiowa oparta jest o wyściełaną ławkę. Flex dokładnie wykonuje pełny zakres ruchów, napinając tylną część barków w końcowej fazie ruchu. Następnym ćwiczeniem izolowanym na tę część mięśni naramiennych jest unoszenie ramion na skośnej ławce. Flex leży twarzą w dół na skośnej ławce, unosząc sztangielki w tył w jednej linii z głową. Zaczyna ze sztangielkami 10 kg i dochodzi do 13,5 kg.