Martwy ciąg i rzeźba

wykrokiSuperserie martwych ciągów na prostych nogach z uginaniem podudzi
Jeżeli naprawdę poważnie myślisz o wycisku dla dwugłowych, wypróbuj tę morderczą kombinację. Zrób serię martwego ciągu na prostych nogach z obciążeniem, które sprawi, że ledwo, ledwo dobrniesz do 10 powtórzenia. Jak tylko skończysz tę serię natychmiast podejdź do uginania podudzi, by wykonać serię 10 powtórzeń. Po najkrótszym możliwym odpoczynku, ponów tę operację. Ta superseria jest szczególnie skuteczna, bo działa na mięśnie w sposób naprzemienny, ponieważ martwy ciąg powoduje, że dwugłowe przechodzą z pozycji napiętej do luźnej, podczas gdy uginanie podudzi powoduje przejście z pozycji luźnej do napiętej. Zrób cztery kompletne serie tego zabójczego połączenia, a odejdziesz od nich chwiejnym krokiem!

Zapomnij o opaskach na kolana
Jeżeli nie podchodzisz do swojego maksa w jednym ruchu (pomysł wątpliwej jakości, chyba że jesteś trójboistą), opaski na kolana nie dają absolutnie nic. Wielu ludzi uważa opaski za element ochronny, podczas gdy naprawdę owijanie kolan powoduje ucisk, a więc w konsekwencji tarcie między vastus medialis i patella. Prawdą jest, że opaski pozwalają na dźwiganie większych ciężarów, ale, pytam ponownie, o co ci tak naprawdę chodzi? O podnoszenie większych ciężarów czy skuteczną pracę nad udami.

Wiedz, jakie są różnice między jedną maszyną a drugą
Bardzo często kulturyści podchodzą do treningu nóg jak do karabinu maszynowego. Stosują mnóstwo ćwiczeń, by uderzyć w mięśnie z każdego możliwego kąta, ale jeżeli dane ćwiczenie nie dotyczy tego konkretnego obszaru, nad którym chcesz pracować, to staje się ono wyłącznie niepotrzebną stratą czasu i wysiłku. Przykładowo, maszyna Hack’a i wyciskanie nogami mogą się wydawać podobnymi wersjami ruchów przysiadopodobnych, ale istnieje ogromna różnica w ich funkcji. Maszyna Hack’a kładzie nacisk na dolne partie czworogłowych i w związku z tym na kolana. Wyciskanie nogami umożliwia o wiele głębsze ugięcie nóg i w większym stopniu wpływa na pośladki. Często jest dla pośladków lepsze, niż wszystkie te maszyny, które są projektowane specjalnie po to, by je rzeźbić.
Jeżeli masz słabe kolana, trzymaj się z dala od Hack’a. Jeżeli tyłek rośnie bardziej, niż byś sobie tego życzył, unikaj Hacka i wyciskaj nogami!