Sterydy

Czy patrząc z przerażeniem na rozmiary i oczywistą siłę mięśni zbudowanych dzięki chemii, zastanawiałeś się kiedykolwiek jaki efekt na całe to twarde jak skała ciało wywiera wstrzykiwanie dawki testosteronu i hormonu wzrostu, która przekracza ich naturalne stężenie dwudziestokrotnie? Tak jak każdy inny mechanizm, który został poddany ingerencji, zmieniony lub stworzony dla korzyści człowieka, także sterydy są jak obosieczny miecz, potrafią zarówno zregenerować jak i zniszczyć żywą tkankę. Strzeż się!

Sterydy mogą być przyjmowane doustnie lub dożylnie. Obydwa rodzaje mogą mieć wpływ na działanie niektórych organów wewnętrznych.

Za każdym razem, kiedy ktoś wstrzykuje dożylnie lub domięśniowo takie
środki, staje w obliczu ryzyka, jakim jest wniknięcie zakaźnej lub toksycznej substancji bezpośrednio do wnętrza organizmu. Jest to szczególnie charakterystyczne dla narkotyków i leków, które nie są oczyszczone lub właściwie wytworzone. Jeżeli dodatkowo pochodzą one z krajów trzeciego świata lub z czarnego rynku, ich czystość jest często bardzo wątpliwa. Wstrzykiwanie substancji toksycznych może spowodować bardzo poważne reperkusje zdrowotne, z których wiele dotyczy problemów z wątrobą. Wątroba należy do jednego z wielkich układów filtrujących krew wewnątrz organizmu a używanie skażonych farmaceutyków jest powiązane z zapaleniem wątroby innymi jej schorzeniami. Na dodatek nieznajomość miejsc, w które należy wstrzykiwać leki może prowadzić do uszkodzenia nerwów lub innych struktur; jest to kwestia pod rozwagę dla tych, którzy przyjmują sterydy bez należytej opieki i dozoru lekarza.

Jednakże nie należy traktować powyższych obserwacji jako zachęty do przejścia na sterydy doustne, ponieważ wiele z nich ma jeszcze groźniejsze działanie dla układów wewnętrznych niż ich dożylni kuzyni. Jest prawdą, że część dożylnie przyjmowanych związków – oksymetolon i stanozolol działa daleko bardziej gwałtownie niż np. wiele wstrzykiwanych sterydów, takich jak 19-nortestosteron. Niektóre sterydy można nabyć zarówno w postaci dożylnej, domięśniowej i doustnej. Najważniejszą sprawą jest to, że należy skonsultować się z lekarzem lub ze specjalistą sportowym zawsze, kiedy przyjmuje się sterydy, ponieważ oni właśnie mają większą wiedzę na ten temat niż twój kolega, który akurat stosuje najnowszy specyfik miesiąca!