Węglowodany proste i insulina

Dobrym pomysłem jest zmiksowanie odżywki z płynem zawierającym proste węglowodany. Pomagają one w uwolnieniu insuliny, która w tym przypadku działa korzystnie. Insulina nie tylko powoduje gromadzenie w komórkach glukozy, ale także syntezę aminokwasów w proteiny, co rozpoczyna wzrost komórek mięśniowych (oczywiście tak długo, jak trening odpowiednio je pobudza).

Trzeba unikać płynów o dużej zawartości cukrów. Zamiast nich można wypróbować różne soki owocowe i sprawdzić, który z nich będzie najlepiej nam odpowiadał. Kwaśne soki z owoców cytrusowych zwiększają normalną dla procesu trawienia kwaśność żołądka i ułatwiają przemianę chemiczną protein.

Mleko także zawiera proste węglowodany, a oprócz tego laktozę (cukier). Mleko jest dobrym środkiem do miksowania odżywek proteinowych, ale należy uważać na procentową zawartość kalorii pochodzących ze znajdującego się w mleku tłuszczu, nawet w tym odtłuszczonym.

Dlaczego nie używać beztłuszczowego mleka? Miksuje się ono łatwiej, jest słodsze i  smaczniejsze.
Niektórzy ludzie mają dolegliwości żołądkowo-jelito we nawet po niedużej dawce nie tolerowanej laktozy – brak odpowiedniej zdolności trawienia cukru zawartego w mleku – gdy spożywają dietetyczne mleko. W przypadku gdy nie można przyjąć więcej niż ćwierć litra mleka dziennie, trzeba pomyśleć o wodzie. Jeżeli tak się dzieje, co często zdarza się u ludzi mających afrykańskich, azjatyckich, włoskich lub greckich przodków, to oczywiście soki lub woda będą lepszym wyjściem.

Zbyt często kulturyści próbują wzmocnić odżywki proteinowe poprzez dodanie surowych jajek. To wcale nie jest dobry pomysł. Po pierwsze całe jajka mają dużą zawartość tłuszczu, poza tym zawierają nadmiar kalorii, a tłuszcz spowalnia proces trawienia.

Po drugie, nawet jeżeli usunie się żółtko, to pozostaje potencjalne zagrożenie salmonellą.
Po trzecie, surowe jajka zawierają awidynę (antybiotynę), substancję, która niszczy biotynę, ważny składnik odżywczy ludzkiego organizmu. Surowe jajka może i pomogły Rocky’emu Balboa, ale na pewno nie przekształcą nikogo w Conana Barbarzyńcę.
Nie należy się obawiać  fantazji w przygotowywaniu odżywek proteinowych. Sugeruję dołączenie beztłuszczowych dodatków, takich jak truskawki, brzoskwinie, banany i kiełki pszenicy.