Jak i kiedy stosować odżywki proteinowe

odzywki-proteinoweNa początek można się pokusić o wprowadzenie jednej porcji odżywki dziennie, w celu uzupełnienia protein, których nie zawiera normalna dieta. Jest to prosty sposób, ale nie najlepszy!

Zamiast tego powinno się rozproszyć uzupełniające proteiny, tak jak to się dzieje w przypadku protein pochodzących z normalnego pożywienia, na małe i często spożywane porcje. Oczywiście jest to kłopotliwe, ale dużo bardziej skuteczne. Poniżej wyjaśniam, dlaczego tak się dzieje:

1.    Jeżeli spożywa się zbyt dużą dawkę protein na raz, przechodzą one przez układ trawienny, ale nie mogą być w całości wykorzystane. Wątroba może zmetabolizować tylko 50 g protein w krótkim czasie, chociaż dla każdego ten próg może być trochę inny. Gdy wątroba otrzyma dużo większą dawkę, będzie się bronić przed potencjalną toksycznością poprzez uwolnienie aminokwasów, co spowoduje powrót do poziomu krytycznego.

Gdy wątroba jest przeciążona, zacznie rozkładać aminokwasy na cukier, amoniak i inne substancje.
Zawarte w pożywieniu aminokwasy będą dla wątroby bezużyteczne, jeżeli zostanie ona przeciążona zbyt dużą jednorazową porcją protein.

2.    Prawdopodobnie największą korzyścią z częstego spożywania małych porcji odżywek proteinowych, w przeciwieństwie do dużych dawek, jest ich wpływ na metabolizm. Gdy się spożywa bogate w proteiny jedzenie, procesy chemiczne i mechaniczne zachodzące w czasie ich trawienia pobudzają metabolizm o około 30 %.
Oczywiście dzieląc odżywkę proteinową na kilka porcji spożywanych w ciągu dnia, czerpie się dodatkowe korzyści z powiększenia procesów metabolicznych oraz spalania większej liczby kalorii.

3.    Częste wprowadzanie niewielkich ilości protein pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu aminokwasów we krwi.

Dlaczego jest to ważne? Z tej przyczyny, że odnowa i wzrost komórek mięśni nie zachodzi od razu. Procesy odnowy muszą mieć stałą podstawę.
Utrzymywanie poziomu aminokwasów na właściwym poziomie dzięki spożywaniu wielu małych porcji protein pozwala wydłużyć czas, w jakim składniki potrzebne do budowy mięśni są osiągalne. Organizm będzie mógł z nich korzystać przez cały dzień, a nie tylko kilka razy w ciągu dnia.

4.    Niektóre placówki zajmujące się żywieniem sygnalizują potencjalne kłopoty z nerkami, związane z dużym spożyciem protein, ale dolegliwość ta zdarzyć się może tylko tym, którzy po pierwsze – przyjmują nadmierne ilości protein za jednym razem, a po drugie -mają zadawnione problemy zdrowotne. Bezpieczeństwo jest jeszcze jednym powodem unikania dużych pojedynczych porcji zawierających 75-100 g protein.

Krótko mówiąc, nie śmiejmy się z zawodników, którzy wszędzie zabierają ze sobą odżywki proteinowe, ponieważ oni wiedzą, co robią.
Sposób przygotowania różnych odżywek wiąże się z mieszaniem ich z wodą, sokiem lub mlekiem.