Sprawdzanie zawartości odżywek

odzywkaSPRAWDZANIE ZAWARTOŚCI
Na opakowaniach spożywanych odżywek jest wiele różnych źródeł pochodzenia protein: albumina (białko jaja), kazeina
(proteiny pochodzące z produktów mlecznych), laktalbumina (proteiny pochodzące z serwatki), soja itp. Chociaż mają one wysokie wartości biologiczne, to lepsze odżywki zawierają zazwyczaj zestaw wielu źródeł protein, co zapewnia korzystną równowagę aminokwasów. Nie jest więc bez znaczenia, którą się wybierze.

Na dodatek należy spojrzeć na hydrolizaty jako na hydrolizat laktalbuminy. Hydrolizaty składają się z protein zawierających ważne i mniej ważne aminokwasy. Mają także mniejsze działanie alergenne, dzięki czemu stosując je, nie ma się problemów z trawieniem.

NIEZNANA ZAWARTOŚĆ
Bardzo często szukającym porady kulturystom (liczącym każdą kalorię) wyjaśniam, że zawartość protein może się bardzo różnić. Na przykład odmierzając łyżeczkę specyfiku należy sprawdzić, czy ma ona być czubata czy płaska. Poza tym łyżeczka ubitego proszku różni się od takiej samej łyżeczki proszku rozpulchnionego, przez co można spożyć dużo mniej kalorii.

Zawsze polecam kupowanie produktów dużych, znanych producentów, ponieważ mają oni kontrolę jakości i ściśle określone wytyczne. Poza tym firmy te dodają miarkę, którą można trafnie zmierzyć porcję.

Z czasem, gdy nauczysz się odmierzać porcje i miksować odżywkę, nie tylko polepszysz równowagę związków azotu, ale także będzie ona wspaniale smakowała. Dodatek protein może zapoczątkować wzrost. Trzeba tylko wiedzieć, jak należy ich używać. Wymaga to odrobiny wysiłku i jeszcze czegoś, z czego każdy kulturysta zdaje sobie sprawę – bardzo ciężkiej pracy!