Bocianie nogi

Na siłowniach zobaczyć można często widok co najmniej zastanawiający: wspaniale rozwinięta klatka piersiowa i ręce, a nóżki-patyczki, o których ich właściciel kompletnie zapomniał. Dlaczego? Przecież na siłowniach stoją rzędy najbardziej wymyślnych przyrządów, na których można fantastycznie rozwijać dolne partie ciała. Część winy za ten stan rzeczy ponosi „góra”. Ludzie szybciej zauważą wspaniałą klatę i niedźwiedzie łapy niż jakieś tam nogi. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że dobrze rozwinięte mięśnie nóg nie tylko dają ludziom wygląd Herkulesa, ale też są źródłem prawdziwej mocy. Jedynie podczas ćwiczeń na nogi możesz realnie pomyśleć o poruszeniu pół tony żelaza. Rozwinięcie to także wiele innych korzyści. Całkowity efekt treningu nóg obejmuje także rozwój górnych części ciała, dając im impuls do ogólnego rozwoju. Jeżeli nie nauczyłeś się jeszcze dobrze ćwiczyć nóg, to czeka na ciebie nowy, wspaniały świat.

Mówiąc serio, trening nóg jest prawie heroiczny; to prawie tak, jakby walczyć w pojedynkę przeciw setkom nieprzyjaciół. Zwycięstwo w tej bitwie daje nogi budzące prawdziwy respekt i stanowiące źródło dumy ich posiadacza. Rozwinięte nogi to rzadkość, a ich posiadacz zawsze wyróżnia się wśród innych kulturystów. Jeżeli będziesz pilnie trenował, przestaniesz się wstydzić swoich ud.

Przykłady ćwiczeń:

(Uwaga: Zawsze rób sobie dla rozgrzewki 5 do 10 minut aerobów, zanim zaczniesz trenować nogi)

Program A:

Rozciąganie nóg – 3 x 12 – 20
Wyciskanie nogami – 4 x 12 – 20
Martwy ciąg na sztywnych nogach – 3 x 10 – 12
Uginanie nóg leżąc -4×10-12

Program B:

Uginanie nóg leżąc -4×8-12
Martwy ciąg na sztywnych nogach – 4 x 10 – 12
Hack-przysiady – 3 x 12 – 20
Rozciąganie nóg – 3 x 12 – 15

Tak oto wygląda 6 niesłychanie skutecznych ćwiczeń na mięśnie dwu- i czworogłowe ud. Każde z nich jest cenne, ale powiązane i komponowane w różne kombinacje mogą być źródłem fascynujących zmian w udach. Wprowadź je na stałe do swojego programu, a już nigdy nie będziesz stał z otwartą buzią i podziwiał czyichś wspaniale umięśnionych ud. Wystarczy, że popatrzysz w dół na swoje własne. Trenuj ciężko i z głową, nigdy nie rezygnuj z marzeń!