Dave Fisher – trening tricepsów

dave-fisherWYBÓR ĆWICZEŃ – Dave wierzy, że o wiele ważniejszą rzeczą od tego, które ćwiczenie wybierzesz jest to, jak będziesz je wykonywał. Jeżeli nie będziesz w czasie ćwiczeń stymulował zakończeń nerwowych w mięśniach i nie uda ci się porządnie zmęczyć tricepsów, to tylko marnujesz swój czas. Dave ćwiczył wydolność swoich końcówek nerwowych podczas tysięcy powtórzeń, więc mogę założyć się o każde pieniądze, że wie, jak prawidłowo wykonać nawet najbardziej wymyślne ćwiczenie. Nie robi nigdy wszystkich omawianych ćwiczeń w jednej sesji. Takie podejście do ćwiczeń to prawie zabójstwo. Częściej zmienia programy ćwiczeń na tricepsy i rzadko powtarza dokładnie te same ruchy i porządek ich wykonywania.
Prawie zawsze zaczyna od wyciągu i ściągania w dół, i zwykle kończy ćwiczeniem podobnym do unoszenia na poręczach z pozycji siedzącej lub wyciskania sztangielek nad głową oburącz. Pomiędzy tymi ćwiczeniami robi zwykle dwa inne, czasami zmieniając ćwiczenie kończące na jakieś lżejsze wyciskanie. Stałe różnicowanie pobudza tricepsy do pracy pod zmiennymi kątami i sprawia, że w ruchu uczestniczą nawet bardzo oporne włókna mięśniowe. Różnorodność taka jest bardzo ważna z fizjologicznego i psychologicznego punktu widzenia, gdy – tak jak Dave – trenuje się od wielu lat.

STYL WYKONYWANIA ĆWICZEŃ
Dave robi dużo powtórzeń z niewielkim obciążeniem na tricepsy i inne grupy mięśni. Kiedyś miał zwyczaj chwalić się swoją nieprzeciętną siłą, nieraz większą niż u zawodowych kulturystów, ale kontuzje, których się w ten sposób nabawił, wyleczyły go z tego „kozaczenia”. Dave przeszedł 3 niewielkie naderwania mięśni piersiowych, nie licząc wielu innych problemów z ramionami, łokciami i kolanami. W końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, mimo że niektórzy z nas mają budowę Herkulesa. Teraz robi powtórzenia powoli, całkowicie skupiając się na skurczach mięśni. Ze swojej praktyki wie, że większy zakres wykonywanego ruchu i lżejsze obciążenia dają więcej pożytku mięśniom (wytwarza więcej kwasu mlekowego) niż ćwiczenie z dużym obciążeniem i krótkim ruchem. Trenując swoje tricepsy, Dave poczynił duże postępy, stosując serie od 12 do 20 powtórzeń.