Czy stosować pas kulturystyczny

pasCzy pas kulturystyczny zakładany podczas treningu chroni przed przepukliną, czy też szkodzi? Pytam, bo wiele razy czytałem, ze pas należy stosować, bo to pomaga, zaś także przeczytałem, że może jednak szkodzić.

Temat pasa treningowego poruszaliśmy wiele razy, wskazując na zalety i wady jego stosowania, bo i takie są. Zacznijmy może od samego pasa. Jest to pomoc treningowa, która ma zabezpieczać dolną część kręgosłupa przed urazami oraz zapobiegać ewentualnym problemom z ścianą mięśni brzucha podczas treningów z bardzo dużymi obciążeniami. Zapinając go zyskujesz dodatkowe usztywnienie kręgów odcinka lędźwiowego, a także oparcie dla mięśni brzucha, które pod wpływem wytwarzanego przez ciężar ciśnienia są wypychane na zewnątrz. Problemem związanym ze stosowaniem pasa treningowego jest jego nadużywanie. Wielu trenujących, szczególnie tych z mniejszym stażem treningowym zakłada go już przy niższych obciążeniach, przy których bez problemu poradziliby sobie bez niego. Trzeba pamiętać, że pas zdejmuje obciążenie z mięśni korygujących postawę podczas ćwiczenia, wspomagających ruch. W przypadku, gdy będzie ono bardzo duże, ocierające się o granice bezpieczeństwa, założenie pasa jest wskazane. Jednak jeśli zakładany go przy obciążeniach bezpiecznych, zamiast sobie pomagać, szkodzimy. Wiadomo, że w takich warunkach mięśnie wspomagające ruch nie będą nadążać w rozwoju za resztą umięśnienia. Tymczasem kulturysta będzie dźwigał więcej i więcej -co w efekcie może doprowadzić do urazu. Pas stosujemy tylko przy ostatnich seriach takich ćwiczeń, jak np. przysiady, w których balansujemy na granicy załamania mięśniowego.
Poza tym młodzi kulturyści zakładając pas czują się ubezpieczeni na sto procent, przesadzają z obciążeniem – a na efekty takich przegięć nie trzeba długo czekać. Powtarzamy raz jeszcze – pas ma tylko pomagać przy ekstremalnym wysiłku. Na ten temat wypowiadał się kiedyś Paweł Brzózka i stwierdził, że stara się dążyć do tego, by trenować bez pasa.
Owszem, zakłada go – ale tylko w ostateczności. Jak widzisz, nie jesteśmy przeciwnikami stosowania pasów treningowych – mamy natomiast wiele do zarzucenia samej praktyce jego wykorzystywania.