Trening nóg – Hack-przysiady

trening-nogHack-przysiady – Wynalazcą tego ćwiczenia był Rosjanin – Georgij Hackenschmidt. znany wrestler i siłacz. Na początku wykonywano je. podnosząc sztangę z podłogi zza stóp. Na szczęście dla nas wkrótce wynaleziono maszynę, która pozwala wykonać ten sam ruch o wiele łatwiej. Jeżeli spróbujesz ćwiczyć w starym stylu, przekonasz się, że jest to najbardziej niewygodny ruch do wykonania. Hack-przysiady zyskały sobie miano zabójczych dla kolan, ale dotyczy to tylko ćwiczących, którzy mają słabą ich strukturę. Jeżeli kolana bolą cię nawet podczas ćwiczenia wykonywanego prawidłowo, to pewnie jesteś w tej grupie. Dla wszystkich pozostałych hack-przysiady to wspaniały sposób na zbudowanie gigantycznych, wystających mięśni czworogłowych i bocznych ud. Wielu kulturystów zarzeka się, że jest to także metoda na rozbudowanie mięśnia środkowego, znajdującego się nad kolanem.

Ponieważ wypychasz ciężar, ćwiczenie to nie pozwala na zbyt wielkie obciążenie nóg. Gdy najsilniejsi ludzie wyciskają nogami 450 kg po 15-20 razy, robiąc hack-przysiady tę samą liczbę powtórzeń ledwo osiągają przy połowie tego obciążenia. Oczywiście, porównywanie tych ćwiczeń to zestawianie ze sobą hulajnogi i Mercedesa; są to dwie zupełnie odmienne rzeczy.
Znaczącą przewagą hack–przysiadów nad przysiadami i wyciskaniem nogami
jest to, że lepiej stymulują mięsień czworogłowy uda i minimalizują używanie mięśnia pośladkowego wielkiego. Wielu kulturystów ma tendencję do zbytniego rozwijania go podczas wyciskania nogami. Jeżeli obserwujesz u siebie ten problem, ćwicz tylko hack-przysiady.
Od czasu do czasu możesz od jakiegoś „doświadczonego” usłyszeć, że hack-przysiady nie wspomagają budowy mięśni ud, a jedynie je kształtują.
Zapewniam, że jest to kompletna bzdura. Ja i wielu innych kulturystów używaliśmy tego ćwiczenia do rozbudowy masy mięśni ud i doszliśmy do wspaniałych wyników Raz w życiu widziałem serię 20 hack-przysiadów z obciążeniem 450 kg, którą wykonał dwukrotny mistrz Ironmana – Chris Cormier – a jego udom nie brakowało niczego (82 cm w obwodzie).

Podobnie jak w wyciskaniu nogami, najlepsze wyniki osiągniesz, wykonując pełen zakres ruchu. Większość zdarzającego się bólu w kolanach wynika z nieprawidłowego ustawienia stóp na platformie. Stopy powinno się ustawiać dokładnie pod lub lekko przed biodrami. Próbując lepiej izolować mięsień czworogłowy, niektórzy trenujący ustawiają stopy za biodrami, upodabniając ruch do przysiadu dzieci. Problem wynika z tego, że przysiady dzieci są robione bez obciążenia lub z bardzo lekkim. Hack-przysiady robi się z bardzo dużym obciążeniem, co przy takim ustawieniu stóp jest zabójcze dla kolan. Należy tego unikać. Trzeba zawsze pamiętać o trzymaniu pleców prosto, a pupa ma zawsze dotykać siedzenia. Franco Santorello, posiadacz najsławniejszych mięśni czworogłowych w historii, przy ćwiczeniu odrywał biodra od siedzenia, ale nie jest to dobry sposób. Jemu się udało, nawet ćwicząc w taki niebezpieczny sposób, ty możesz nie mieć tyle szczęścia. Dyski w kręgosłupie nie są z żelaza. Ćwicz hack-przysiady prawidłowo, a uda ci się…