Mięśnie czworogłowe nóg

Johnny FullerMięśnie czworogłowe – Czworogłowe są grupą mięśni zaangażowaną w dwie podstawowe funkcje -prostowanie nóg w kolanach i prostowanie nóg w biodrach. Prostują kolano tak, jak to robimy podczas wykonywania tego ruchu na maszynie i pomagają prostować nogi w biodrach tak, byśmy mogli chodzić, biegać, skakać czy kucać.

Pomimo tego, że mięśnie czworogłowe pozwalają nam wykonywać tak wiele czynności, wystarczą tylko dwa typy ćwiczeń, aby je w pełni rozwijać poprzez trening – prostowanie nóg i jakiś rodzaj wyciskania (przysiady ze sztangą, różne rodzaje wyciskania nogami, przysiady na maszynie).

Przysiad ze sztangą uważany jest za najlepszy rodzaj wyciskania, ponieważ najbardziej przypomina nasze naturalne ruchy. Nawet zanim jeszcze nauczyliśmy się chodzić, wszyscy umieliśmy kucnąć, by sięgnąć po ciastko, kredkę czy monetę. (Większość z nas zżerała wszystkie trzy).

Przysiad, nie-zasłużenie, ma opinię ćwiczenia groźnego dla stawów kolanowych i dolnej części grzbietu. Oba te błędne oskarżenia są efektem kontuzji odnoszonych podczas niewłaściwego jego wykonywania – np. odbijania się na dole czy nadmiernego wychylenia w przód u góry. Jeżeli tylko nie odniosłeś kontuzji uniemożliwiającej przysiady – staraj się koniecznie je wykonywać.

W celu urozmaicenia możesz czasem stosować wymiennie przysiady na maszynie, ze sztangą i wyciskania nogami. Jednak wykonywanie więcej niż jednego wyciskania podczas treningu jest zbędne i tylko marnotrawi twój cenny czas.