Rozpiętki na skośnej ławce

rozpietki-skosWielu ćwiczących rozumie, że klatkę trzeba rozbudować. Więcej masy to lepszy wygląd klatki, jak również dolnych partii ciała. Jak to się dzieje? Im większa klatka, tym sylwetka wydaje się węższa w pasie. Poza tym szeroka klata zawsze wygląda super.
Wiele jest powodów by mieć dużą klatkę, wiele też jest sposobów na jej trening. Jedni koncentrują się na wyciskaniu na ławie, inni wolą to samo na przyrządzie. Jednym z lepszych ćwiczeń są rozpiętki na ukośnej ławeczce – świetne na rozwój klatki wzdłuż i wszerz.
Wiele osób robi rozpiętki leżąc na płaskiej ławeczce. Można jednak zaatakować mięśnie klatki uderzając w nie pod kątem. Ustawiona pod niewielkim kątem ławeczka, na której będziesz robił rozpiętki, nada ćwiczeniu nowy wymiar i pozwoli mięśniom klatki na dalszy wzrost. Musisz tylko pamiętać o jednym: kąt nie może być zbyt duży. Zwiększenie spowoduje, że większą pracę wykonają mięśnie obręczy barkowej, a tego przecież nie chcesz.
Nachylenie ławeczki służy wyizolowaniu mięśni klatki, zwłaszcza jej górnej i zewnętrznej strefy. Najlepiej, gdy ławka tworzy z podłogą kąt od 15 do 30 stopni. Większość standardowych skośnych ławeczek może być odpowiednio wyregulowana. Innym sposobem jest podłożenie czegoś stabilnego pod normalną ławę do wyciskania. Uważaj tylko, by kąt nie był zbyt duży.
Wykonując rozpiętki na tak przygotowanym przyrządzie, masz pewność, że ruch, który wykonujesz podczas ćwiczenia jest nieco inny niż przy normalnych, robionych na płaskiej. Pracują zwłaszcza górny i zewnętrzny rejon klatki, który stymulujesz wykonując płynne powtórzenia.

Rozpiętki powinieneś wykonywać powoli. Unikniesz w ten sposób naciągnięcia mięśni. Poza tym wolny, pełny ruch sprawia, że wykonujesz ćwiczenie prawidłowo. Podnoś sztangielki, aż spotkają się na wysokości brody. Skręcaj przy tym nadgarstki. Kiedy ćwiczysz wolno, utrzymujesz stałe napięcie mięśni i czujesz jak pracują.

Zacznij z niewielkimi ciężarami, rozgrzej się i „poczuj ćwiczenie”. To również ochrona przed kontuzjami. Przez kilka tygodni stopniowo dodawaj obciążenia aż do momentu, gdy będziesz mógł wykonać 10 pełnych, ciężkich powtórzeń w serii. Dobrze jeśli asystuje Ci partner, asekurując zwłaszcza rejon łokci.

A zatem jeśli obrzydliwie wielka klatka jest Twoim celem, wypróbuj rozpiętki na skośnej ławeczce. Na pewno świetnie wzbogacą treningi, a mięśniom klatki dadzą nowe możliwości wzrostu.