ODŻYWIANIE

brokulyKulturystyka jest właściwie jedyną dyscypliną sportu, w której odżywianie odgrywa aż tak ważną rolę. Wiele tak zwanych nowinek żywieniowych, obwieszczanych światu przez wiodących dietetyków, okazuje się być jedynie powielaniem informacji znanej i stosowanej przez kulturystów od lat.

Bez względu na to, czy trenuje się do zawodów Mr. Olympia, czy po prostu chce się mieć piękną sylwetkę, ilość, jakość i częstotliwość jedzenia ma olbrzymie znaczenie dla rezultatów treningu, szczególnie, jeśli chodzi o tkankę łączną. Ograniczony dopływ krwi zwiększa bowiem zapotrzebowanie na elementy odżywcze. Choćby jeden dzień pozbawiony dobrego odżywiania daje efekty podobne opuszczeniu jednego treningu. Straty tym spowodowane wymagają kilku dni na powrót do normy. Zalecany Przydział Dietetyczny, znany jako RDA, został określony jako nieodpowiedni dla atletów, jako że nie bierze on pod uwagę indywidualnych różnic metabolicznych. Ciało jednego człowieka może potrzebować mniej lub więcej cynku i potasu niż organizm innego. Notatki sporządzane na temat diety i środków odżywczych przyjmowanych podczas treningu pomagają określić, które z nich zwiększają naszą wydajność. Dla uzyskania zdrowia i szczytowej formy często jedne odżywki należy łączyć z innymi. Ponieważ nie możemy zaprezentować wszystkich elementów odżywczych, przedstawimy jedynie cztery z nich.

Wszelkie dodatki mogą wpłynąć odżywczo na budowanie masy mięśniowej, nie wolno ich jednak stosować na własną rękę. Zawsze należy zasięgnąć wcześniej opinii lekarza i ściśle przestrzegać przepisanych dawek.

MAGNEZ – Jeśli mięśnie drżą po wykonaniu serii przysiadów, może to wskazywać na brak magnezu w organizmie. Jest on podstawowym składnikiem syntezy białek i pomaga w napinaniu mięśni. Reguluje metabolizm cukru we krwi, jest więc bezpośrednio związany z produkcją energii. Ponieważ ma znaczenie w regulacji temperatury ciała, odpowiednia dawka tego mikroelementu zapewni ciepłotę niezbędną do zachowania elastyczności i giętkości tkanki łącznej.

WAPŃ – Wszyscy doskonale wiedzą, jak potrzebny jest wapń do budowy kośćca i mięśni. Ścięgna i więzadła również wymagają go do rozwijania siły, a także do ewentualnego zwalczania mikrourazów. Najlepiej jest przyswajany w postaci kwasu mlekowego, zawartego w produktach mlecznych. Odczyn zasadowy powstający w żołądku po spożyciu takich pokarmów, jak szpinak czy czekolada, wiąże wapń, odbierając mu właściwości odżywcze. Dieta uboga w tłuszcze również utrudnia absorbcję tego mikroelementu.

POTAS – Niedobór potasu powoduje osłabienie napięcia mięśniowego i odbija się niekorzystnie na pracy serca. Może spowodować również występowanie bolesnych skurczów mięśni, prowadzących do niebezpiecznych wypadków, zwłaszcza przy treningu z obciążeniem.

CYNK – Naukowcy twierdzą, że pierwiastek ten jest znacznie ważniejszy dla organizmu, niż zwykło się uważać. Pomijając udział w budowaniu systemu odpornościowego, ma on znaczenie w zwalczaniu infekcji ogólnoustrojowych, a także ułatwia przemiany metaboliczne fosforu i białek oraz wspomaga enzymy eliminujące nagromadzenie kwasu mlekowego.