Barki – unoszenie sztangielek na boki i w opadzie

barki-unoszenie-ramionUnoszenie sztangielek w opadzie.
Każdy wie, że tylne części mięśni naramiennych są najważniejsze podczas zajmowania pozycji bokiem. I lepiej, żeby im niczego nie brakowało, bo będą cię wyróżniać – jako zły przykład. Jedno z czasopism kulturystycznych pokazało zdjęcie Craiga w pozycji bokiem na pokazie przedkonkursowym NPC USA w Long Beach – tam właśnie zwyciężył i uzyskał status zawodowca.  Idealnie zbudowane ramiona posiada, co więcej partie tylne jego mięśni naramiennych – pięta achillesowa wielu wybitnych kulturystów – nie odstają swoim kształtem od reszty i współgrają z partiami środkowymi i przednimi.
Bardzo rzadki widok wśród kulturystów Jeśli widzisz na zawodach kogoś, kto ma tak harmonijnie zbudowane ramiona, to jest to zapewne jeden z głównych faworytów do zwycięstwa. Craig zamienia ćwiczenia na mięśnie naramienne na maszynie z dźwiganiem sztangielek podczas kolejnych ćwiczeń. Wierzy, że wersja ze sztangielkami bardziej rozwija jego ramiona. Zgina się w pasie i natychmiast zaczyna ćwiczyć. Robi 4 serie po 9 – 12 powtórzeń z obciążeniem od 20 do 32 kg. Stara się, aby pracę wykonywała tylna część mięśni naramiennych (nie całe) oraz aby łopatki nie stykały się ze sobą, bo to zmieniłoby charakter ćwiczenia na górną część pleców.

Unoszenie sztangielek na boki.
Wznoszenie sztangielek na boki jest drugim najczęstszym ćwiczeniem w treningu mięśni naramiennych Craiga. Jest to jedyne ćwiczenie koncentrujące się na środkowej części ramienia. Przyczynia się ono do zbudowania szerokich ramion, wzbudzających zainteresowanie prezentowanymi w różnych pozach mięśniami naramiennymi. Craig podczas tego ćwiczenia potrafił dźwigać nawet 36-kg sztangielki, ale – jak sam przyznaje – nie było to zbyt mądre. Po prostu któregoś pięknego dnia coś mogłoby nie wytrzymać pod tym ciężarem i doznałby urazu na własne żądanie. Stosując lżejsze obciążenia i robiąc dokładne powtórzenia, miał nie tylko lepszą „pompę” w mięśniach, ale też sam styl stał się o wiele bardziej bezpieczny. Robiąc 4 serie po 9 -12 powtórzeń z obciążeniem 23 – 26 kg Craig może zatrzymywać ruch w górnym położeniu sztangielki, delikatnie odchylać nadgarstki i koncentrować się na napinaniu do bólu bocznych części swoich mięśni naramiennych.